Jak często myć zęby?
Najlepiej po każdym, nawet drobnym, posiłku. Jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów, postarajmy się chociaż przepłukać jamę ustną (najlepiej wodą) tak aby usunąc resztki pokarmowe.

Czym jest próchnica?
Próchnica to efekt działania bakterii żywiących się cukrami. Ponieważ obecnie cukry są obecne praktycznie we wszystkich pokarmach, nie ma możliwości usunięcia ich z diety. Bakterie bytujące na powierzchni zęba pod postacią tzw.
błonki bakteryjnej
żywiąc się cukrami, produkują z nich kwasy które powodują demineralizację i niszczenie tkanek zęba.

Czy złamany ząb nadaje się tylko do usunięcia?
Warto pamiętać, że nawet odłamanie się całej korony zęba nie musi oznaczać konieczności usunięcia pozostałej części korzenia. Korzeń zęba może stanowić doskonały podstawę do estetycznej odbudowy korony zęba. Sytuacja ta jednak za każdym razem wymaga wnikliwej oceny sytuacji przez lekarza.

Czemu trzeba uzupełniać brakujące zęby?
Sytuacja w której w łuku zębowym powstają ubytki związane z koniecznością usunięcia zęba jest przyczyną wielu problemów. Niekompletny łuk zębowy może stać się przyczyną problemów z układem trawiennym ponieważ nieodpowiednio przeżute kęsy pokarmowe są dużo większym obciążeniem dla żołądka. Dodatkowo brak nawet pojedynczego zęba prowadzi do sytuacji w której zęby sąsiednie z czasem wychylają się w stronę luki a zęby przeciwstawne zaczynają się wysuwać z zębodołu.

Czym grozi obecność kamienia nazębnego?
Kamień nazębny jest najczęstszą przyczyną zapalenia przyzębia. Złogi kamienia powodują najpierw zapalenie dziąseł objawiające się m.in. krwawieniem z dziąseł w trakcie szczotkowania. W późniejszym etapie zalegający na zębach kamień prowadzi do rozwinięcia się zapalenia przyzębia a co za tym idzie może skutkować rozchwianiem i w efekcie utratą zdrowych zębów. Jedynym sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego jest jego profesjonalne usunięcie, tzw. skaling.

Jak często należy usuwać kamień nazębny?
Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego zależy od osobniczych skłonności oraz poziomu higieny jamy ustnej. Najczęściej wystarczający jest półroczny okres pomiedzy kolejnymi zabiegami, połączony z wizytą kontrolną.

Czy aby wybielić zęby konieczne jest ich wyleczenie?
Dobrą praktyką jest aby przed zabiegami czysto kosmetycznymi, a takim jest wybielanie zębów, dokonać sanacji jamy ustnej tj. wyleczyć zęby dotknięte próchnicą , zlikwidować stan zapalny przyzębia. Możliwe jest jednak zabezpieczenie ubytków i wykonanie wybielania metodą profesjonalną w gabinecie, jednak zawsze o wyborze takiego sposobu postępowania decyduje lekarz.