Porady
Jak myć zęby?
Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Konieczne jest użycie pasty z fluorem o stężeniu 1450 ppm o niskim współczynniku ścieralności (RDA poniżej 70 bądź REA poniżej 5). Jeśli chodzi o szczoteczkę dowiedziono, że najskuteczniejsza jest szczoteczka elektryczna oscylacyjno-rotacyjna (z okrągłą główką) z włosiem o średnim stopniu twardości. Po szczotkowaniu pozostałości pasty należy wypluć. Dobrze jest uzupełnić codzienne szczotkowanie o oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici stomatologicznej. Tu jednak bardzo ważna jest technika jej stosowania, zapraszamy do obejrzenia dostępnego w Internecie filmu instruktażowego bądź zadania pytania o instruktaż podczas wizyty. https://www.youtube.com/watch?v=m3pBA4cgdxw
Kiedy przyprowadzić dziecko do stomatologa?
Dobrze jest jeśli dziecko pojawi się w gabinecie wraz z pojawieniem się zębów mlecznych. Jeśli uznają Państwo, że to za wcześnie, można poczekać do momentu w którym pojawi się większość uzębienia mlecznego.
Jak dzieci powinny myć zęby?
U dzieci zęby powinny być oczyszczane od momentu ich pojawienia się w jamie ustnej czyli ok. 6 miesiąca życia. Obecnie zaleca się, by dziecku oczyszczał zęby opiekun aż do 8. roku życia dziecka. Dobrze jest stosować pastę z fluorem o stężeniu 1000 ppm w ilości śladowej do 3 roku życia dziecka i następnie do 6 roku życia w ilości ziarenka grochu. Po ukończeniu 6 roku życia możemy stosować u dziecka pastę do zębów o stężeniu 1450 ppm w ilości takiej jak u osoby dorosłej – 1-2 cm. Dzieci również powinny mieć oczyszczane zęby 2 razy dziennie. Po szczotkowaniu dziecko powinno wypluć pozostałości pasty.
Jak często usuwać kamień?
Najczęściej taka konieczność pojawia się raz na pół roku, u niektórych osób można zwiększyć odstępy pomiędzy skalingami. W przypadku znacznych predyspozycji do gromadzenia się kamienia, może pojawić się konieczność jego usuwania co 3-4 miesiące.
Czy trzeba uzupełniać braki zębowe?
W momencie powstania braków zębów, pozostałe zęby ulegają przeciążeniu – te same mięśnie wywierają tę samą siłę na mniejszą ilość zębów. Dodatkowo po pewnym czasie zęby sąsiadujące z luką zaczynają się przechylać w jej kierunku, a zęby przeciwstawne wysuwać w kierunku luki. Może powodować to kolejne niepożądane sytuacje w jamie ustnej, jak rozchwianie zębów podlegających niefizjologicznemu obciążeniu, bądź nadmierne ich starcie. Nie bez znaczenia jest też właściwa obróbka pokarmów – prawidłowo ukształtowany i rozdrobniony kęs pokarmowy stanowi mniejsze obciążenie dla następnych odcinków układu pokarmowego.
Czy fluor jest szkodliwy?
Tak, fluor w dużych ilościach może powodować fluorozę zębów (przebarwienie i osłabienie struktury szkliwa), jednak przy stosowaniu przytoczonych zasad użytkowania past z fluorem (wypluwanie po umyciu zębów, nadzór nad szczotkowaniem zębów u dzieci i ograniczenie ilości pasty w ich przypadku) nie obserwuje się żadnych negatywnych efektów stosowania fluoru.
Jak często kontrolować stan uzębienia?
Profesjonalne sprawdzenie stanu uzębienia czyli obecności ubytków próchnicowych i niepróchnicowego pochodzenia, kamienia nazębnego i osadów, nieprawidłowości w położeniu zębów czy ich zniszczenia w wyniku urazów, stanu błony śluzowej i uzupełnień protetycznych oraz ewentualna kontrola radiologiczna, powinna odbyć się raz na pół roku. W niektórych przypadkach konieczna jest wcześniejsza wizyta; czasem kontrolę można przeprowadzać rzadziej.